IPT - pasek artykułowy

Popularne tężnie w polskich uzdrowiskach – najpopularniejsze lokalizacje wśród kuracjuszy. Inhalacje i ich właściwości zdrowotne

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Niektóre miejscowości w kraju skrywają bogactwo leczniczych zasobów naturalnych – jednym z nich jest solanka, bez której nie mogłyby istnieć tężnie w polskich uzdrowiskach. Poznajcie najpopularniejsze wśród kuracjuszy lokalizacje, w których znajdziecie tężnie solankowe. Czym tak naprawdę są tężnie i jakie są ich właściwości zdrowotne?

Najpopularniejsze tężnie w polskich uzdrowiskach

Tężnia solankowa w jednym z polskich uzdrowisk
Inhalacje aerozolem solankowym przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Gdzie znaleźć najpopularniejsze i największe tężnie w naszym kraju? 123RF.com / senatorek / Zdjęcie ilustracyjne

Ze względu na swoje właściwości i malownicze otoczenie, w którym często wznoszone są tężnie, konstrukcje te cieszą się dużą popularnością wśród odwiedzających polskie miasta turystów. Najbardziej znany zespół tężni solankowych mieści się w Ciechocinku, jednak to nie jedyne miejsce, w którym zlokalizowane są popularne obiekty tego typu. Gdzie jeszcze je znajdziemy? W naszym zestawieniu znajdziecie informacje o tężniach w:

  • Gołdapi,
  • Konstancinie-Jeziornie,
  • Inowrocławiu
  • i kilku innych lokalizacjach.

Działanie tężni jest uzależnione od warunków atmosferycznych – zimą, kiedy temperatura powietrza spada poniżej zera, raczej nie dane nam będzie skorzystać z leczniczych właściwości aerozolu. Nie oznacza to jednak, że nie warto wybierać się w okolice tężni – konstrukcje często wykończone są umieszczonym nad ziemią tarasami widokowymi, z których rozpościera się urokliwe panoramy uzdrowisk.

Tężnia solankowa – co to takiego?

Mianem tężni solankowej określa się drewnianą konstrukcję z gałęziami tarniny, której zadaniem jest zwiększenie stężenia soli w solance, czyli wodzie mineralnej zawierającej dużo rozpuszczonych składników mineralnych (ich większą część stanowią jony chlorkowe, wapniowe i sodowe). Proces polega na częściowym odparowaniu cieczy, a powstały aerozol o wielu pozytywnych właściwościach zdrowotnych jest wdychany przez osoby znajdujące się w pobliżu. Tężnie spotkać można przede wszystkim w miejscowościach uzdrowiskowych, jednak coraz powszechniejsza staje się praktyka umieszczania ich także w innych lokalizacjach na terenie kraju (np. w parkach czy obok szpitali).

Właściwości zdrowotne inhalacji solankowych

Jak powszechnie wiadomo, wody mineralne zawierają wiele elementów o dużym potencjale prozdrowotnym – nie bez powodu w miejscu ich występowania często powstają sanatoria, w których kuracjusze dbają o swoje zdrowie. Jakie korzyści niosą za sobą solankowe inhalacje? Pomagają one w leczeniu m.in.:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży