IPT - pasek artykułowy

Termy na jesienny weekend: 19 najlepszych miejsc z gorącymi źródłami w Polsce. Jak wpływają na zdrowie? Ile kosztują bilety?

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Termy to świetny pomysł na relaks, zwłaszcza jesienią i zimą. Gorące źródła nie tylko usuwają zmęczenie i stres, ale też pomagają leczyć choroby skóry, łagodzą ból i mają dobroczynny wpływ na odporność całego organizmu. Gdzie w Polsce znajdują się najlepsze termy, oferujące dodatkowe atrakcje dla dorosłych i dzieci? Ile kosztują bilety? Co warto zabrać ze sobą do term? Zapraszamy do przewodnika: 19 najlepszych term w Polsce na relaks i zabawę.

Spis treści

Relaks i zabawa w termach w Białce Tatrzańskiej
Gdzie w Polsce można skorzystać ze źródeł termalnych, które łagodzą stres, zmęczenie i pomagają leczyć wiele chorób? Które polskie termy oferują atrakcje dla dzieci? Ile kosztują bilety wstępu do basenów termalnych? Zapraszamy do przewodnika po polskich termach na weekend pełen wodnej zabawy i relaksu: właściwości wody, atrakcje, ceny, mapy. Anna Kaczmarz/Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

Termy – co to właściwie jest?

Termy to przede wszystkim miejsce gorących kąpieli. W starożytnym Rzymie słowo to oznaczało łaźnie publiczne, w których można było się myć, a także relaksować w basenach z gorącą lub zimną wodą. Dziś termy to baseny lub niecki, wypełnione naturalnie ciepłą wodą ze źródeł termalnych.

Zobacz w galerii: 19 najlepszych term w Polsce na relaks w cieple i wzmocnienie zdrowia

By można było mówić o termach, woda w basenach musi pochodzić ze źródeł podziemnych, ogrzewanych magmą, a u ujścia mieć temperaturę co najmniej 20 stopni Celsjusza bez potrzeby dodatkowego ogrzewania.

Wody termalne często są bardzo bogate w minerały, takie jak magnez, wapń, potas, żelazo, krzem czy mangan. Dzięki temu kąpiel w termach ma pozytywny wpływ na ludzki organizm.

Czytaj też: Sanatorium: wszystko, co trzeba wiedzieć o leczniczym wyjeździe. Co spakować i gdzie jechać? Polskie uzdrowiska, płatności, zasady

Jak termy wpływają na zdrowie?

W zależności od tego, jakich minerałów jest najwięcej w wodach termalnych danego źródła, kąpiel w basenie termalnym może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, oraz wspomagać leczenie wielu chorób i rekonwalescencję po zabiegach medycznych i urazach.

Najprostszy podział wód termalnych wygląda następująco: solanki pomagają zwalczyć nadciśnienie, a wody siarczkowo-fluorowe łagodzą stres, wzmacniają układ nerwowy i regenerują stawy.

Wody termalne wspomagają też leczenie chorób skóry, łagodzą bóle mięśni i stawów, polepszają pracę serca i wpływają wzmacniająco na cały organizm.

Czytaj też: Sylwester 2024 w górach: ranking 22 najtańszych miejsc na powitanie Nowego Roku w Tatrach, Karkonoszach czy Bieszczadach

Termy w Polsce – sposób na relaks jesienią i zimą

Choć idea term wywodzi się z Rzymu, nie trzeba wcale jechać na dalekie południe, by zrelaksować się i wzmocnić kąpielami w gorących źródłach.

W Polsce występuje wiele źródeł termalnych – pod względem ich liczby nasz kraj jest trzeci w Europie, po Słowacji i Węgrzech. Najwięcej term znajduje się na Podhalu, ale źródła termalne można też znaleźć w niemal całej Polsce.

Termy w Polsce mają różne formy i rozmiary. To często całe kompleksy rekreacyjne, w których można zażyć odpoczynku, podreperować zdrowie, albo spędzić radosny weekend z dziećmi na szaleństwach wśród zjeżdżalni, sztucznych rzek czy gejzerów. Największe termy oferują swym gościom nie tylko baseny termalne, ale także kompleksy SPA i wellness. Inne termy mają formę bardziej kameralnych kąpielisk lub zacisznych uzdrowisk, więc każdy ma szansę znaleźć baseny termalne w sam raz dla siebie.

Co należy zabrać ze sobą do term?

W wielu termach działają sklepy lub nawet wypożyczalnie sprzętu do rekreacji. Niektóre rzeczy warto jednak zabrać ze sobą z domu. Na wypad do term, czy to na cały weekend, czy tylko na kilka godzin, warto zabrać ze sobą przede wszystkim:

  • strój do kąpieli,
  • klapki,
  • ręcznik.

Można także wziąć szampon lub balsam pod prysznic. Dla dzieci przydadzą się dodatkowe sprzęty do zabawy w wodzie.

Czytaj też: Polska jednym z najlepszych państw na narty. Wybierasz się na zimowy wypad? Zapomnij o Szwajcarii i Austrii

Ile kosztuje kąpiel w basenie termalnym?

Termy mają najczęściej szczegółowe cenniki, a koszt korzystania z basenów, SPA czy strefy dla dzieci waha się w zależności od konkretnego terminu i pory dnia. W weekendy najczęściej jest nieco drożej.

Bilety open, dające wstęp do wszystkich stref na cały dzień, w największych kompleksach termalnych w Polsce mogą kosztować powyżej 150 zł, ale można też wykupić tańsze bilety tylko na kilka godzin lub tylko do wybranych stref.

19 najlepszych polskich term i basenów termalnych

W galerii poniżej zebraliśmy dla was najlepsze termy w całej Polsce, od Zakopanego po Poznań, od Podhala po Mazowsze i Warmię. Podajemy informacje na temat składu ich wód, lokalizacji, dodatkowych atrakcji i cen biletów.

Lista term to gotowy zestaw pomysłów na zabawę i relaks w gorących źródłach. Wycieczka do term to świetny pomysł na weekend solo, z drugą połówką lub całą rodziną, zwłaszcza podczas chłodnych dni, gdy pogoda wprost zachęca do zanurzenia się w gorącej, bogatej w minerały wodzie.

Poznajcie 19 najlepszych term w Polsce:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży